Sztuka przetrwania - Poradnik dla początkujących

esVo

Stary wyjadacz
Lipiec 20, 2014
239
114
58
24
Klan
Jednoosobowa Organizacja Narodów Zjednoczonych
Sztuka przetrwania czyli początki w Unturned
Wstęp

Poradnik skierowany jest do osób rozpoczynających swoją przygodę w grze Unturned, ma na celu przedstawienie podstawowej mechaniki rozgrywki ,a przede wszystkich pomoc w przetrwaniu pierwszych godzin z tą produkcją ;)


Interfejs

Interfejs Unturned wskazuje nam podstawowe informacje dotyczące naszej postaci i stanu w jakim się znajduje. Kolejno od lewej -


Pasek życia - Pokazujący nam nasz aktualny stan zdrowia
Pasek głodu - Wskazujący stan potrzeby jedzenia
Pasek odwodnienia- Wskazujący potrzebę napojenia naszej postaci
Pasek radioaktywności/zarażenia - Wskazujący stan infekcji.
Pasek energii - Stan naszej energii którą wykorzystujemy do szybszego biegania/pływania [shift] oraz skoku.

Prawy górny róg interfejsu to miejsce informujące nas o stanie amunicji w noszonej aktualnie przez nas broni oraz dostępne tryby [V] strzału.

Safety - zabezpieczony
Semi - pojedynczy tryb strzału
Auto - automatyczny tryb

Klawisz [T] odpowiada za modyfikację naszej broni oraz pokazanie rodzaju amunicji.


Ekwipunek / crafting / umiejętności

Klawiszem [TAB] otwieramy nasz ekwipunek, craftujemy lub też rozdajemy zdobyte poprzez zabijanie zombie,zwierząt punkty doświadczenia.Ekwipunek możemy powiększyć poprzez znalezienie i założenie dostępnych plecaków. Każdy plecak różni się rodzajem kamuflaża (lub też jego brakiem :D) oraz dostępną wartością udźwigu przedmiotów.

-Napsack (Dodatkowe 4 miejsca ekwipunku +5kg )
-Schoolbag (Dodatkowe 8 miejsc ekwipunku & +10kg)
-Animal Pack (Dodatkowe 10 miejsc ekwipunku & +10kgs,
-Travel Pack (Dodatkowe 12 miejsc ekwipunku & +12.5kg )
-Coyote Pack (Dodatkowe 16 miejsc ekwipunku & +15kg)
-Alice Pack (Dodatkowe 16 miejsc ekwipunku & +20kg)
-Rucksack (Dodatkowe 25 miejsc ekwipunku & +17.50kg)
Należy zaznaczyć że Animal Pack oraz ostatnie dwa plecaki zwiększają dostępną listę hotkey'ow z 4 do 5 ;)

B) Crafting opiera się na przerabianiu i wytwarzaniu dostępnych w grze zasobów. Lista receptur craftingu jest jak na alphe bardzo obszerna dlatego też skupię się na podstawowych i potrzebnych do przetrwania kilku receptach ;)

Bandaże - Bandaże produkujemy ze szmat [ang.cloth] Natomiast szmaty uzyskujemy poprzez znalezienie ich bądź też przerobienie ubrań. Ubrania których nie używamy możemy przerabiać na szmaty za pomocą craftingu. Dostaniemy z takiego crafta od 1 do 3 szmat (zdecydowana większość dostępnych ubrań posiada możliwość przerobienia lecz zdarzają się wyjątki)


Receptura craftingu -
2 cloth = 1 rag ( podstawowy bandaż ) [Przywraca 5% zdrowia]
2 rag = 1 bandage (biały bandaż) [Przywraca 10% zdrowia]
2 bandage = 1 dressing [Przywraca 20% zdrowia] ( dressing niweluje również 5% radioaktywności )

Każdy z bandaży tamuje krwawienie które może się pojawić np. po postrzale


Canteen [piersiówka] Piersiówka jest bardzo ważnym elementem potrzebnym do przetrwania. Można ja znaleźć lub też wytworzyć. Mianowicie canteen służy do napełniania czystej wody co kończy nasze problemy ze stanem odwodnienia.


Receptura craftingu-
can [puszczka] + bottled water [czysta woda butelkowana]


Znalezienie puszki [can] nie należy do najtrudniejszych natomiast z butelką czystej wody może być problem. Jeżeli znajdziemy zakażoną butelkowaną wodę [moldy bottled water] możemy odkazić ją za pomocą puryfication tablets. Wkładając do craftingu otrzymamy czystą wodę. Canteen napełniamy przy rzece.

Jedzenie Jedzenie przeważnie można zdobyć w miastach.Należy uważać na wszystkie produkty z dopiskiem moldy ponieważ one faktycznie zniwelują trochę pasek naszego głody lecz podwyższą stan infekcji. Posiłki takie jak warzywa można przerobić na nasiona za pomocą craftingu które pozwolą nam na wyhodowanie niezainfekowanych produktów.Nasiona sadzimy na terenach zielonych. Możemy również polować na zwierzęta z których wypada mięso [Potrzebna jest do tego broń lub samochód]. Surowe mięso z takiej zwierzyny należy usmażyć nad ogniskiem [campfire] które tworzymy z 4 kamieni [stones] i 4 patyków [sticks]. Kamienie wydobywamy kilofem a patyki zbieramy ze ściętych drzew za pomocą siekiery. Mięso można usmażyć tylko będąc w bliskiej odległości od ogniska oraz wykorzystując do tego crafting.

Śpiwór / Łóżko - Śpiwór/Łóżko przydaje się najbardziej w grze singleplayer lecz również dobrze wykorzystany nadaje się na rozgrywkę multi. W unturned nie można spać, natomiast te przedmioty działają na zasadzie respawnu. Po śmierci jesteśmy w stanie odrodzić się w miejscu w którym go położyliśmy ,a nie tak jak to jest standardowo w losowym.


Receptura Śpiwór Receptura Łóżko
7 clothes [szmat] + 2 duct tape [taśma] 5 Scrap Metal [Fragment Metalu] + 8 Cloth [Szmat] = 1 Cot [Łóżko]

Szmaty już wiemy jak zdobyć natomiast taśmę musimy szukać lub też ją scraftować.

Receptura craftowania Taśmy
1 Animal Pelt [Skóra zwierzęcia] + 1 Can [Puszka] = 2 Duct Tape [Taśma klejąca]

Każdy z tych dwóch przedmiotów może zostać zniszczony przez innego gracza. [dotyczy multiplayer]


Skille/umiejętności

W Unturned dostępne jest drzewko umiejętności w którym wykorzystujemy nasze zdobyte punkty doświadczenia. Umiejętności w których możemy się szkolić wyglądają następująco -
Survival (Paski głodu oraz odwodnienia wzrastają wolniej.Zaleca się wyszkolenie tej umiejętności jako pierwszej ponieważ daje nam ona więcej czasu na znalezienie pożywienia czy też wycraftowanie canteen.)
Endurance (Ta umiejętność zmniejsza pobieranie przez naszą postać punktów energii podczas sprintu,szybkiego pływania czy też wykorzystywanie silniejszych ataków wręcz [PPM]. Na maksymalnym poziomie skoki i silniejsze ataki nie wykorzystują energii)
Sneakybeaky (Zmniejsza zasięg słyszalności naszego poruszania się)
Marksman (Umiejętność ta pozwala na zniwelowanie w pewnym stopniu rozrzutu naszej broni)
Warrior (Zwiększa zadawane obrażenia z broni białej oraz zmniejsza otrzymywane obrażenia.)
Outdoors (Zmniejsza czas jaki potrzebujemy na ścieńcie drzewa lub wydobycie kamieni.)
Craftsman (Umiejętność rozwija nasz poziom craftingu. Potrzebna do wytworzenia niektórych receptur.)
Immunity (Zmniejsza otrzymywane punkty stanu infekcji poprzez jedzenie/picie zakażonych produktów lub ataku zombie)

Punkty doświadczenia zdobywamy za zabicie zombie/zwierzyny wydobywanie kamieni czy też ścinanie drzewa.

Bronie

Twoją przygodę z Unturned zaczniesz z gołymi rękoma. Do walki możesz wykorzystywać dwa podstawowe ataki lewy przycisk myszy [LPM] oraz prawy przycisk myszy [PPM]. Prawy odpowiada za silniejszy atak (przy broni białej wykorzystuje on 10% energii). Polecam celować w głowę ;)

Broń biała można zdobyć poprzez eksplorowanie świata. Każda broń ma swój unikalny bezpieczny zasięg użycia. Niektóre z tych broni pozwalają na pokonanie przeciwnika za jednym zamachem.

Unturned posiada szeroki wachlarz broni palnej/dystansowej zaczynając od podstawowych pistoletów po łuki,kusze,karabiny kończąc na najbardziej unikatowej snajperce. Bronie można modyfikować [T]. Dodając do niej tłumiki,przyrząd ograniczający rozproszenie światła przy wystrzale,celowniki, podstawki itp. Ważną rzeczą w broni palnej jest magazynek oraz dostępne do niej paczki amunicji. Pusty magazynek możemy craftować z odpowiednim rodzajem paczki amunicji do danej broni np. do pistoletów używamy civilian bullets. Do łuków i kusz możemy craftować strzały.

Pojazdy

Dostępne w grze pojazdy nie jeżdżą na powietrze... niestety. Dlatego też trzeba je tankować. Samochód tankujemy za pomocą kanistra [gas can] który można spotkać w miastach. Kanister napełniamy na stacji benzynowej lub też w białych zbiornikach a następnie przelewamy paliwo do pojazdu. Nasze papamobile możemy naprawiać gdy np. zaatakowały go zombiaki i leci z niego siwy dym za pomocą [blowtorch] ,a po dachowaniu stawiamy brykę na kółka przy pomocy [car jack].Infografika pojazdów dostępnych w grze


Mapa

Mapę świata Unturned możemy znaleźć jako przedmiot w grze bądź też posiłkować się wersjami stworzonymi przez fanów.Środki medyczne

W grze oprócz wcześniej wspomnianych bandaży możemy znaleźć rożnej maści specyfiki leczące bądź niwelujące wskaźniki postaci. Pewnymi punktami gdzie możemy się na nie natknąć są namioty medyczny czy też apteka miejska. W spisie podane zostały wszystkie dostępne na daną chwilę środki medyczne oprócz bandaży których temat poruszyłem wyżej.1. Adrenalina [Adrenaline] - Zastrzyk przywraca 10% aktualnego zdrowia oraz regeneruje pasek energii

2.Antybiotyki [Antibiotics] - Opakowanie przywraca 50% aktualnego zdrowia oraz zażycie powoduje spadek infekcji o 30%

3. Worek z krwią [Blood Bag] - Przywraca 100% paska życia.

4. Apteczka [Medkit] - Przywraca 50% życia. Redukuje pasek infekcji o 20%. Tamuje krwawienie oraz leczy połamane kości.

5. Morfina [Morphine] - Leczy o 10%. Naprawia połamane kości.

6. Środki przeciwbólowe [Painkillers] - Przywracają 30% zdrowia

7.Tabletki powlekane [Purification tablets] - Użycie skutkuje spadkiem o 5% zarażenia infekcją oraz są stosowane do oczyszczenia napoi.

8.Szyna [splint] - Przywraca 10% zdrowia oraz leczy złamane kończyny.

9.Szczepionka [vaccine] - Niweluje pasek infekcji o 50%

10. Witaminy [vitamins] - Niweluje pasek infekcji o 15%


Jagody

Podróżując pomiędzy lokacjami warto spożytkować ten czas nie tylko na obserwacje ale również zadbanie o swoje wskaźniki ogólnego zapotrzebowania. Z pomocą nadchodzą bogate w owoce lasy Unturned. Niżej przedstawiam opis i rodzaj pełnionej funkcji tego co możemy napotkać pod swoim nogami.


Pink Berries [Różowe jagody] - Zmniejszają głód o 10% oraz nawadniają o 5%
Green Berries [Zielone jagody - Zmniejszają głód o 10% oraz nawadniają o 5%
Pale Berries [Blade jagody] - Zmniejszają głód o 10% oraz nawadniają o 5%. Występuje efekt uboczny w postaci halucynacji.
Blue Berries [Białe jagody] - Zmniejszają głód o 10% oraz nawadniają o 5%. Występuje efekt uboczny w postaci halucynacji.
Purple Berries [Fioletowe jagody] - Zmniejszają głód o 10% oraz nawadniają o 5%. Wzrasta wskaźnik zakażenia o 20%. Występuje efekt uboczny w postaci halucynacji.
Red Berries [Czerwone jagody] - Zmniejszają głód o 10% oraz nawadniają o 5%. Wzrasta wskaźnik zakażenia o 30%. Występuje efekt uboczny w postaci halucynacji.

Jagody możemy równie dobrze potraktować craftingiem co pozwoli nam stworzyć i uzyskać lepsze efekty produktów.
Potrzebne nam do tego będą dwa egzemplarze jagód (dowolnego typu) oraz kamień który ląduje na miejscu narzędzia w tabeli craftingu. Efekty jakie można osiągnąć wyglądają następująco -

Crushed Red Berries - Dodają 10% naszego wskaźnika stanu życia.
Crushed Purple Berries - Dodają 10% naszego wskaźnika stanu życia.
Crushed Green Berries - Dodają 20% naszego wskaźnika stanu życia.
Crushed Pale Berries - Dodają 20% naszego wskaźnika stanu życia.
Crushed Blue Berries - Dodają 20% naszego wskaźnika stanu życia.
Crushed Pink Berries - Dodają 5% naszego wskaźnika stanu życia oraz niweluje wskaźnik infekcji o 25%.

Ubrania i kamizelki
W Unturned wygląd zewnętrzny postaci modyfikujemy przy pomocy znalezionej odzieży. Każda lokacja została zaopatrzona w odpowiednie dla danego regionu wdzianka i umundurowanie. Tak o to w miastach możemy spodziewać się cywilnych strojów czy też umundurowania służb państwowych. Baza militarna to obszar dla uniformów żołnierskich ,a farmy charakteryzują się modą "dzikiego zachodu" :p
Wartość estetyczna to nie jedyny plus tego systemu bowiem ubrania jak już wiemy jesteśmy wstanie przerobić na szmaty z których przygotowujemy bandaże ale również kamuflaż jest bardzo ważnym elementem podczas rozgrywki multiplayer w Unturned. Zdjęcie poniżej prezentuje dostępne pełne umundurowanie charakteryzujące się wysoką skutecznością kamuflażu:

1) Ghillie Suit (Ghillie hood, Ghillie Top, Ghillie Pants)
2) Ninja Suit (Ninja hood, Ninja top, Ninja Bottom) + (Police Armor, Alice Pack)
3) Forest suit (Forest Fatigues [shirts,pants], Forest Helmet/Beret) + (Rucksack,Forest armor)

Zwykłe ubrania nie pełnią roli ochrony przed otrzymywanymi obrażeniami , natomiast tutaj na ratunek przychodzą kamizelki kuloodporne.

1) Desert Armor - Redukuje otrzymywane obrażenia o 20%
2) Forest Armor - Redukuje otrzymywane obrażenia o 20%
3) Police Armor - Redukuje otrzymywane obrażenia o 10%
4) Civillan Armor - Redukuje otrzymywane obrażenia o 15%Multiplayer

Zamieszczę tutaj kilka podstawowych informacji dotyczących grania w trybie multiplayer. Bardzo często na serverach można spotkać się z pytaniem dotyczącym liczby graczy na serverze. Taką informację znajdziemy pod klawiszem [P] otworzy nam się wtedy tabela z dostępnymi użytkownikami.

Bardzo wiele pytań dotyczy koła znajdującego się przy nicku gracza. Mianowicie jest to wskaźnik reputacji gracza,
a jego kolor mówi nam o poczynaniach użytkownika na serverze. Reputacje zdobywa się podczas eksterminacji wroga. Punkty te dzielą się na dwie drogi dodatnią co oznacza że gracz jest przyjazny oraz ujemną która symbolizuje bandytyzm i wrogie nastawienie.

Dodatnia (+) Reputacja zdobywana jest za zabijanie bandytów.
Ujemną (-) Reputacje zdobywamy podczas zabijania neutralnych lub przyjaznych użytkownikówBandyta - Symboliczny kolor począwszy od pomarańczowego ,a kończywszy na czerwonym.
Neutralny - Biały kolor koła.
Przyjazny - Odcienie koloru zielonego.

Jeszcze kilka słów na temat dostępnych czatów. W grze mamy możliwość porozumiewania się przy pomocy mikrofonu aby móc z tego skorzystać należy zaznaczyć opcję [Voice] w [Settings] na [Enabled]. Rozmawiać możemy przy pomocy lewego przycisku [ALT]. Jeżeli chodzi o komunikację standardową tzn. pisaną mamy do wyboru 3 jej rodzaje :

1) Dostępny pod klawiszem [J] - Czat globalny (Jeden okrąg w lewym dolnym rogu ekranu)
2) Dostępny pod klawiszem [K] - Lokalny czat (Dwa okręgi w lewym dolnym rogu ekranu)
3) Dostępny pod klawiszem [L] - Grupowy czat

Aby rozpocząć konwersację z użytkownikami wciskamy klawisz [ENTER].

Gamma Adjuster


Można uznać to za ułatwienie podczas rozgrywki natomiast po analizie live na twitchu widzę ,że już bardzo dużo osób tego programu używa ,a mianowicie chodzi o rozjaśnienia ekranu. Program nazywa się Gammaadjuster i bez problemu znajdziesz go na googlach Noktowizor już nie taki unikatowy :p

***********************************************

Ciekawe linki oraz zakończenie

Mam nadzieję że komuś się poradnik przyda i mój poświęcony czas nie pójdzie na marne. Będę starał się go aktualizować i dodawać materiały. Do zobaczenia w polach Unturned !

Zamieszczam linki które mogą Ci pomóc:

www.google.com
http://unturned-bunker.wikia.com/wiki/Unturned_Bunker_Wiki

W razie problemów lub pytań zapraszam do odwiedzenia działu na tym forum pod linkiem :
http://forum.unturned.pl/index.php?/forum/4-pytania-i-problemy/

*Poradnik został stworzony przy pomocy unturned bunker wiki (zdjęcia przedmiotów) oraz niektórych informacji dostępnych tutaj - http://unturned-bunker.wikia.com/wiki/Survival_guide_for_beginners_!
Tekst został napisany dla unturned.pl, kopiowanie bez zgody właściciela zabronione.
 

Rosiak

Stary wyjadacz
Grafik
Lipiec 18, 2014
147
132
68
Poznań
Wow, masz moje propsy. Parę obrazków nie działa, ale poradnik świetny dla osób, które nie ogarniają gry.
 

esVo

Stary wyjadacz
Lipiec 20, 2014
239
114
58
24
Klan
Jednoosobowa Organizacja Narodów Zjednoczonych
Okej zakończyłem prace nad poradnikiem. Z pomysłu na tekst dla początkujących wyszło mi trochę kompendium wiedzy o Unturned :D Dodałem 3 nowe działy (Środki medyczne, Las, Multiplayer) Dzięki za feedback ;)
 
  • Lubię to!
Reactions: HkgStudio

esVo

Stary wyjadacz
Lipiec 20, 2014
239
114
58
24
Klan
Jednoosobowa Organizacja Narodów Zjednoczonych
Aktualizacja poradnika:
Obejmuje dodanie działu dotyczącego odzieży i kamizelek dostępnych w grze oraz modyfikacja (infografika) działu pojazdy. Ponadto poprawione zostało kilka błędów ;) 29.07.2014
 

jackkacperek

Użytkownik
Lipiec 24, 2014
89
13
23
Klan
Unturned Masters Polska [UMP]
Świetny poradnik,na pewno mi się przyda jak i osobom które dopiero zaczynają swoją przygodę z Unturned.
 

Jaszczur

Dobrze znany
Sierpień 5, 2014
111
54
43
Bydgoszcz
Czasem łatwiej zdobyć metal niż taśmę, dlatego powinieneś wspomnieć o Cot (8 Cloth + 5 Scrap Metal = 1 Cot). A taśmę klejącą da się stworzyć: 1 Animal Pelt + 1 Can = 2 Duct Tape. A co do rozjaśnienia ekranu, stosują to aby ludzie na live lepiej widzieli, ciemniej jest na ekranie widzą niż streamującego.
 

esVo

Stary wyjadacz
Lipiec 20, 2014
239
114
58
24
Klan
Jednoosobowa Organizacja Narodów Zjednoczonych
Tak masz rację. Podczas pisania tego poradnika przyznam szczerze, że nie wiedziałem o recepturze na Ducat Tape. Później gdzieś się na to natknąłem i miałem to poprawić ale jakoś mi umknęło. Dzięki za komentarz :)


Aktualizacja 13.08.2014
Dodano crafting "Cot" [łóżko]. Poprawiono błąd z "Ducat Tape" [taśma klejącą].
 

Szyna

Użytkownik
Wrzesień 21, 2014
2
0
16
.Szyna [splint] - Przywraca 10% zdrowia oraz leczy złamane kończyny.
WTF to mój ulubiony nick, a serio tak się to tłumaczy XD? A tak w temacie fajny poradnik.