Jak prowadzić własną działalność - Świat Wielkich Nieruchomości

Kreator

Stary wyjadacz
Zasłużony
Czerwiec 25, 2017
161
272
108
Witam wszystkich bardzo serdecznie!
Czy marzyłeś kiedyś o posiadaniu własnego, rozwijającego się biznesu? Czy chciałeś byś rozpoznawalny, lubiany i rozchwytywany przez innych graczy. Czy pragnąłeś prestiżu, bogactwa i sławy?
Jeżeli tak, to jesteś we właściwym miejscu! Tutaj poznasz wszystkie tajniki prowadzenia wielkich biznesów!


W Świecie Wielkich Nieruchomości Wita
Paweł Martinez!;)
 • Ale w sumie od czego by tu zacząć?
Każdy z nas zaczynał od początku, mając do dyspozycji tylko proste itemy z /kit starter i 500 Monet. Ale jak to jest, że niektórzy osiągnęli, aż tak duży sukces i zebrali takie bogactwo?
Cóż, jak mówi stare dobre przysłowie, nic nie ma za darmo. Ci, którzy osiągnęli najwięcej, musieli włożyć w swoje cele bardzo dużo czasu i cierpliwości, zwłaszcza na początku. Z czasem, gdy grali coraz dłużej, odkrywali coraz to lepsze i bardziej wydajne sposoby na zarabianie, niektórzy wymyślili sobie pewien rodzaju "System Sprawnego i Skutecznego Zarabiania". Nie wiem, jak takie systemy wyglądają u innych graczy, ale w moim przypadku była to na początku ciężka praca na kopalni, aż do momentu zakupienia domu i opracowania właśnie własnego systemu, który działa wyśmienicie, aż do dzisiaj. Jednakże tajniki tego systemu wolę zachować dla siebie. Każdy ma tu pełną swobodę i raczej powinien pomyśleć o stworzeniu takiego systemu. W sumie, gdy ma się ustalony plan i strategię jest dużo łatwiej, nieprawdaż? :)

Niektórym osobą może wydawać się, że po co trudzić się w prowadzenie własnej działalności, skoro i tak istnieją lepsze i skuteczniejsze sposoby na zarabianie, które w praktyce dają zyski kilkudziesięciu tysięcy w przeciągu kilku godzin. Otóż zazwyczaj tylko najbogatsi i najsprytniejsi pozwalają sobie na takie sposoby zarobku, a jest ich na prawdę niewiele. Po drugie, warto jednak pomyśleć, że na dłuższą metę, jeśli ktoś ma własne sposoby na zarabianie to mimo wszystko prowadzenie własnej inwestycji, może dawać nawet podobne zyski, a jeśli spełnia się kilka podstawowych kryteriów w prowadzeniu dobrej działalności (które właśnie opiszę w tym poradniku) to zyski będą przychodziły same i będą nawet większe niżeli własne sposoby zarobku.

 • Gdy masz już wystarczające środki i pomysł - początek biznesu
Środki finansowe... są one ważne w rozpoczęciu działalności na własną rękę, a dla początkującej osoby sprawiają wiele problemów, ale mimo to najważniejszy jest właśnie twój pomysł! W końcu to od niego się wszystko zaczyna! Gdy planujesz założyć własną działalność musisz mieć pomysł i wyobrażenie tego, jak będzie wyglądała twoja działalność (tak, warto być tu kreatywnym, gdyż to bardzo ułatwia pracę, ale i na to da się znaleźć radę ;)). Warto pamiętać, że im bardziej oryginalny i "zwariowany" pomysł tym więcej może przyciągnąć graczy, ale warto też pamiętać, że taki "zwariowany" pomysł to też większe ryzyko, no ale jak to się mówi, bez ryzyka nie ma zwycięstwa! Gdy masz już pomysł (przykładowe pomysły są podane) i wiesz, jak mniej więcej ma wyglądać twoja działalność w tym wielkim świecie to pora zabrać się do działania!

1. Wybór miejsca na działalność
 • Jest to bardzo ważny, a za razem pierwszy krok po zebraniu odpowiedniej ilości gotówki. To głównie miejsce decyduje czy twoja nieruchomość będzie często odwiedzana i rozpoznawalna przez innych graczy. Przykładowo ludzie chętniej będą odwiedzali np. sklep, który znajduje się przy głównej ulicy przy jakimś rozpoznawalnym budynku, bądź obiekcie, aniżeli sklep, który znajduje się na skraju miasta i jest zasłonięty przez inne większe budynki, albo co gorsza, znajduje się w ogóle poza miastem.
2. Wystrój nieruchomości - zabawa w dekoratora wnętrz
 • Gdy już wybierzesz odpowiednie, dobrze widoczne i rozpoznawalne miejsce, warto pomyśleć o wystroju wewnętrznym i zewnętrznym twojego budynku.
 1. Wystrój wewnętrzny - Jest to bardzo ważny element nieruchomości. Gracz, który wchodzi do miejsca, które jest odpowiednie wystrojone tak, aby pasowało do jego przeznaczenia, do miejsca, które ma swój wyjątkowy i niepowtarzalny klimat, poprawi jego samopoczucie i sprawi, że chętniej będzie je odwiedzał.
 2. Wystrój zewnętrzny - Jest to element o który niestety dba mało osób, ale jest on tak samo ważny, jak wystrój wewnętrzny i należy o tym pamiętać! Jest to w końcu wizytówka twojego interesu, coś co prezentuje to, co można znaleźć w środku.
3. Reklama i obsługa
 • Jak to już bywa, żeby zabłysnąć trzeba się reklamować. Niestety, pomimo doboru odpowiedniego miejsca i najpiękniejszych dekoracji mało osób będzie odwiedzało twoją nieruchomość, gdy zabraknie w niej spotu reklamowego, który będą mogli zobaczyć wszyscy, nieważne od miejsca pobytu. Jest tutaj kilka wariantów:
 1. Reklama na czacie ogólnoświatowym - Jest to niezbędna część podczas pracy w wielkim biznesie. Bez reklamy, nie ma zabawy. Układanie własnego spotu reklamowego tak, aby trafił do odbiorcy zachęcił go do odwiedzenia twojej działalności to nawet fajna zabawa. Warto pamiętać, że gry się już ustali jeden, dobry spot reklamowy, nie warto go zmieniać, można go co najwyżej lekko modyfikować, ponieważ ludzie przyzwyczajają się i zapamiętują spoty danego biznesu i potem go z nim kojarzą.
 2. Wynajęcie osoby/pracownika, który będzie promował sklep - Sam kiedyś tego próbowałem i sposób okazał się być bardzo skuteczny. Bardzo dużo nowych osób odwiedzało wtedy moją działalność. Nie jest to wymagane w biznesie, ale zawsze przynosi lepsze zyski. Trzeba też pamiętać i uwzględnić w koszty wypłaty dla takiej osoby, no chyba, że jest to twój znajomy i tak się umówicie. :D
 • Odnośnie znajomych to warto prowadzić działalność w kilka osób, aniżeli samemu. Prowadzenie biznesu ze znajomymi ma dużo plusów. Gdy jeden obsługuje klientów, drugi może załatwiać towar, trzeci reklamować działalność, a czwarty chociażby robić za strażnika (czasami strażnik się przydaje, zwłaszcza gdy ma się większą działalność, mówię to z własnego doświadczenia). Jednak jest jeden mały minus. Trzeba pamiętać, aby dzielić się wspólnymi zarobkami, w końcu, jeśli się pracuje w grupie to wszyscy pomagają w pracy (no chyba, że ma się leniwą grupę to wtedy warto brać wszystko dla siebie, niech się nieroby pomęczą :p).
 • Warto też być miłym i uprzejmym wobec graczy oraz być gotowym na spełnianie ich zachcianek, w końcu gracz to klient, a klient swój pan!
 • W Świecie Wielkich Nieruchomości trzeba mieć też dużo cierpliwości, umieć panować nad sobą (nerwy ze stali zalecane), ponieważ często zdarzają się niemili i wnerwiający gracze.
 • Trzeba też pamiętać o tym, żeby zrobić coś w formie kolejki tak, aby wpuszczać do budynku osoby pojedynczo. Znacznie ułatwia to sprzedaż i pomaga zapanować nad dużym tłumem.
4. Konkurencja, ceny i dostawcy
 • Gdy otwiera się działalność, która nie była wcześniej prowadzona przez inne osoby, a która szybko zyskuje rozgłos i prestiż, niestety trzeba spodziewać się pojawienia konkurencji. Na początku, można samemu ustalać ceny, ważne, żeby niższe niż u NPC. W wypadku braku konkurencji zawsze ludzie będą woleli kupić taniej u ciebie niż u NPC (trzeba pamiętać, aby jednak zrobić rozsądne ceny, bo jeśli np. Piła Mechaniczna kosztuje u NPC 1000 Monet, a ty ustalisz cenę 950$ to w sumie nie ma dużej różnicy i graczom będzie obojętne, gdzie będą kupować taką piłę). Jednak, gdy na rynku pojawia się konkurencja, która daje ceny niższe niż ty, trzeba zejść z ceny tak, żeby mieć niższe niż u konkurencji, ale trzeba też zachować próg, aby cena sprzedanego towaru nie była niższa niż jego realna wartość, bądź koszt wyprodukowania.[/SIZE]
 • Pomimo, że wydaję się, iż z konkurencją powinno się rywalizować, warto też mimo tego zadbać o dobre relacje z innymi graczami prowadzącymi biznes. Można na przykład reklamować jedną działalność w siedzibie drugiej działalności (oczywiście za zgodą dwóch stron). Przydaje się to, ponieważ wtedy można lepiej śledzić ceny i działanie innych konkurencji i ostatecznie po kryjomu z nimi rywalizować, dając lepsze ceny, towar itp.
 • Warto też zaopatrzyć się w dostawców, ludzi którzy będą dostarczali wam towar, który sprzedajecie. Warto ustalić ceny towaru z dostawcą tak, aby wyjść na plus po sprzedaniu towaru, nawet lekko.
Tricki dobrego sprzedawcy - jak przyciągnąć ludzi
 • Tutaj opiszę kilka ciekawych sposobów, które przyszły mi do głowy podczas gry. To, że przyszły mi do głowy, nie oznacza, że są mojego autorstwa! ;)
Złudzenie tańszego towaru - Sztuczka ta działa głównie w sklepach, gdzie sprzedaje się dużo przedmiotów, w których panuje duża różnorodność i część produkuję się samemu. Sztuczka polega na obniżeniu cen towarów, które są łatwo dostępne u NPC, tak oby były niższe. Natomiast niewielką część towaru np. taką, jak amunicja, warto sprzedawać w takiej samej cenie jak u NPC, aby nikogo nie zniechęcić. Za to ceny części towaru, którą produkuje się ręcznie warto lekko podnieść, tak aby dostać za niego więcej, niżeli kosztowała nas jego produkcja. Jeżeli właśnie takiego towaru ma się w sklepie najwięcej, to wystarczy lekko podnieść cenę takich towarów, aby mieć niezłe zyski. Ludzi będą przyciągały niskie ceny tych pospolitych towarów, a przy okazji będą kupować towary, które nie są dostępne u NPC, tylko produkuje się je ręcznie za lekko zawyżoną cenę. Polega to na uśpieniu czujności gracza. Pomyślmy, skora taka osoba widzi, że większość towarów jest tańsza niż u NPC to zaczyna myśleć, że wszystko jest tanie, więc nawet nie zastanawia się nad ceną własnoręcznie wykonanych produktów. Trzeba pamiętać jednak, aby ilość tych tańszych przedmiotów, nie przekroczyła ilości tych droższych, ponieważ wtedy zaczyna się tracić pieniądze, zamiast je zyskiwać.

Zniżki, wszędzie zniżki... - Czasami warto robić zniżki, zwłaszcza, gdy mało osób zaczyna interesować się naszym biznesem. Poinformowanie, że mamy zniżkę na niektóre produkty, auta, pokoje itp. powinno zwrócić uwagę ludzi. Warto też zainwestować w produkt, przy którego kupnie gracz będzie dostawał zniżkę np. 5% lub 10% na wybrany przedmiot (jeden przedmiot na jeden item, który daje zniżkę). Wtedy taki towar bardzo szybko będzie schodził, więc warto przygotować sobie jego większy zapas. Sprzedaż takiego przedmiotu, może przynieść szybki zysk, ponieważ może być on trochę droższy niżeli powinien, gdyż ludzie będą patrzyli na to, że dostaną zniżkę na coś innego, w końcu zniżka to zniżka.

Dużo ofert, jedna działalność - Warto postawić nie tylko na to, co chcemy sprzedawać, ale także na dodatkowe oferty, który mogą przydać się graczom. Są to na przykład: uzupełnianie pustych magazynków cywilnych (TYLKO CYWILNYCH, inne są po prostu nie opłacalne, jeden Civilian Box kosztuje 1000$, a więc jeden nabój jest warty 25$ - 1000/40= 25, bo Box ma 40 naboi, magazynek do np. Hawkhounda kosztuje 250$ i ma 8 naboi, a w Box'ie jeden nabój jest warty 25$, więc 8 noboi z Box'u jest wartych 200$, możemy więc zaoferować napełnienie magazynka za 220$), naprawa pojazdu np. za 50$ lub 100$, a jeśli ma się VIP'a to nawet można się pokusić na sprzedawanie Super Aut zwykłym graczom za np. 2-3 tysiące więcej niżeli cena takiego samochodu (oczywiście, jak nikt nie prowadzi sklepu policyjnego z autami)

Przykłady pomysłów na rozpoczęcie biznesu
 • Prowadzenie sklepu - Najbardziej powszechne, ale w tej chwili mało opłacalne, ponieważ jest ich dużo, a ludzie i tak idą do tych najbardziej rozpoznawalnych, które są już sprawdzone.
 • Mechanik - Ciekawy, ale słabo opłacalny zawód, ponieważ prawie każdy ma własne spawarki, a paliwo można znaleźć na stacjach. Opcjonalnie można oferować uzupełnienie paliwa za 5$-10$.
 • Taxi/Bus - Zawsze znajdzie się ktoś kto potrzebuje się szybko dostać np. z jednego miasta do drugiego, dlatego też osób w tej branży nigdy nie jest za dużo.
 • Ratownik medyczny - Interesujący zawód, jednakże zarobki nie są najwyższe. Trzeba być gotowym na wezwania i dużo jeździć.
 • Hotelarz - Mało kto próbował pracować w tym zawodzie, ale praca w hotelu brzmi nawet ciekawie. Zarobki też nie powinny być najgorsze, w końcu to zawsze coś nowego.
 • Handlarz nieruchomościami - Sprzedawanie domów za niższą cenę, która jednak i dla nas jest korzystna, czemu nie? Warto tutaj mieć dużo kontaktów i byś sprytnym, ponieważ pozwolenia na dom, można nabyć od niektórych ludzi w niższych cenach. A zawsze to jakiś zysk i ciekawa praca, przy której poznaje się ludzi.
 • Dealer aut - Jest to jedna z ciekawszych i opłacalnych prac, którą mogą podjąć gracze na własną rękę. Zarobki są duże lecz klienci nie przychodzą tak często.
 • Detektyw - Jego zadaniem jest śledzenie podejrzanych graczy, zbieranie dowodów, a później dostarczenie ich policji. Detektyw działa na zlecenie gracza, który ma podejrzenia do innych osób. Oczywiście zapłatę ustala się po udanej akcji z klientem i zazwyczaj zarobki takiej osoby nie należą do najgorszych.
Teraz podam i opiszę też kilka przykładów bardziej ryzykownych i mniej legalnych zawodów:
 • Pracownik Mafii - Opłacalny, ale też bardzo ryzykowny i niebezpieczny zawód. Trzeba być sprytnym, doświadczonym i nieuchwytnym, ale przede wszystkim gotowym na wykonanie ich każdego zlecenia począwszy od robienia nielegalnych interesów, aż po zlecenie zabójstwa innego gracza. Błąd może jednak dużo kosztować, a najprawdopodobniej, gdy złapie cię policja, mafia też się ciebie wyprze i na dłuższą metę nawet zemści.
 • Dealer (Nielegalny) - Bardzo opłacalna, ale też niosąca za sobą dużo zagrożeń praca. Dealer może sprzedawać nielegalne substancje, itemy skradzione graczom, a nawet skradzione auta za dość dużą sumę pieniędzy.
 • Złodziej - Jeden z powszechnych nielegalnych zawodów. Zarobki zależą od wybranego celu (dom, bądź gracz). Aby kogoś napaść należy mieć maskę, broń palną i plan. Warto mieć także plan awaryjny, w wypadku niepowodzenia lub wezwania przez gracza policji.
 • Porywacz - Praca wymagająca więcej wkładu i przygotowań, ale ostatecznie dająca więcej zabawy i akcji RP. Aby zyskać trzeba wybrać dobry cel (gracza), który jest w miarę bogaty i którego się obserwuje od dłuższego czasu. Porywanie osób najbogatszych może wiązać się z dużym ryzykiem, gdyż taka osoba może mieć dużo sojuszników, ale również daje bardzo duże zarobki (duży okup za taką osobę). Aby wszystko poszło sprawnie należy przygotować sobie jakiś domek na odludziu, szykując pokój (najlepiej bez okien) dla osoby porywanej. Trzeba pamiętać, aby podczas porwania, zabrać od osoby porywanej mapę i najlepiej kazać założyć jej Blindfold (opaskę na oczy). Po udanym uprowadzeniu można żądać okupu zazwyczaj od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy (najlepiej od kolegów porwanej osoby niżeli od policji). Do takiej akcji niezbędny jest dobry i przemyślany plan, który ma wiele wyjść awaryjnych, w razie gdyby nie wszystko poszło po waszej myśli.
Cóż, dochodzimy do końca poradnika, teraz podsumuję najważniejsze rzeczy, które były w nim zawarte.
Nawet, gdy mamy własne, skuteczne sposoby zarobku, warto pomyśleć o założeniu własnej inwestycji. Gdy, zadbamy o to byśmy mieli dobre położenie, ładny i zachęcający wystrój, dostawców, znajomości oraz kilka sztuczek w zanadrzu to praktycznie nic nie będziemy musieli robić, aby zarabiać, tylko siedzieć, obsługiwać klientów i odbierać towar od dostawców, no i oczywiście każdemu kto uczciwie (bądź nieuczciwie :D) pracuje, płacić.
Własna działalność potrafi dawać ogromne zyski. Dodatkowo zawsze poznaje się dużo ludzi, robimy sobie znajomości, a ostatecznie staje się rozpoznawalnym na serwerze.
Świat Wielkich Nieruchomości i Działalności jest na prawdę świetny, ale trzeba pamiętać, że można sobie w ten sposób narobić kilku wrogów, którzy będą ci zazdrościli, bądź będą chcieli cię napaść i zlikwidować, ponieważ zaczynasz dużo zarabiać i zyskuje się szacunek oraz sympatię innych graczy.
Kiedy jednak zyskuje się już po czasie doświadczenie, z tymi wszystkimi problemami można sobie łatwo poradzić, w końcu ma się przecież dużo znajomości.

 • Warto pamiętać, że własny biznes może w przeciągu kilku godzin dać zysk kilkunastu tysięcy Monet, ale także i kilkuset Monet. Wszystko zależy od tego czego potrzebują na chwilę obecną gracze i czy się to akurat posiada. W tej branży są gorsze i lepsze dni, dlatego trzeba pamiętać, aby na początku, jak nic nie będzie wychodziło, a zarobki będą marne, żeby się nie poddawać i brnąć na przód, patrząc na potrzeby graczy.
Mówię to z własnego doświadczenia, gdyż nie jedno już widziałem i przeżyłem na tym serwerze. Ważne, żeby się nie poddawać i pamiętać, że jest to tylko i wyłącznie zabawa.
I zawsze warto mieć na uwadze, że tylu ile jest graczy na tym serwerze, to tyle może być pomysłów na ciekawą i dobrą pracę! :D

I tutaj doszliśmy już do końca tego poradnika!
Mam nadzieję, że udało mi się wprowadzić cię w Świat Wielkich Nieruchomości i Biznesu.
Komentarze na temat tego poradnika będą mile widziane, a gdyby były w nim jakieś błędy to śmiało piszcie, abym mógł je poprawić. Jeśli prowadzisz, bądź prowadziłeś własną nieruchomość, śmiało możesz podzielić się swoimi doświadczeniami z resztą społeczności.
Zachęcam was także do pisania własnych poradników i udzielania rad innym graczom, którzy dopiero rozpoczynają przygodę na tym serwerze RP. Tematów na które można udzielić porad jest cała masa!

Ode mnie to tyle, do zobaczenie na serwerze! ;)
Poradnik został stworzy w współpracy z Lee Everetem.
Dzięki i pozdrawiam! :)

~ Paweł Martinez
 
Ostatnia edycja:

Lee Everet

Stary wyjadacz
Czerwiec 26, 2017
539
545
158
Bardzo ciekawy poradnik, panie Martinez ;).

Sam, nie za bardzo pomogłem Panu w tym projekcie, dlatego teraz podam parę propozycji, jakie mogą być jeszcze rodzaje nieruchomości:

- Projektor Wnętrz
Kto nie marzyłby o pięknym, praktycznym ale i jednocześnie tanim wystroju wnętrza? Duża ilość graczy ma model F2P tej gry i nie mogą budować tak profesjonalnie jak gracze P2P lub - po prostu nie posiadają takich umiejętności. Dlatego właśnie na scenę wkraczasz TY, z biegiem czasu, co raz więcej będzie domów, nieruchomości itp. i cały czas będzie coś do roboty! I chyba zarobki też będą nie najgorsze.

- Loteria
A co, jeżeli by ktoś dzięki zwykłemu fartowi , z miejsca , zarobiłby fortunę? Taka wizja jest bardzo kusząca dla graczy. Utwórz swoje Imperium wielkich wygranych, gdzie gość, który zaczął od stawki 100$ wygrał 50 000$ i wielkich przegranych, gdzie majątki upadają jak domki z kart. To również jest dobre miejsce do odgrywania RP, np. ma się jakieś układy z mafiami lub tym podobne.

I teraz coś, co nie sprawi, że będziesz bardzo bogaty, ale sprawi, że bardziej wczujesz się w RP!
- Wolontariat
Zabaw się w Owsiaka! Poczuj tą moc, dawania radości innym! I..... przygotuj się na kartki na drzwiach, z napisem: Nie daje Owsiakowi.
Zbieraj pieniądze, pomagaj potrzebującym i bądź baaardzo rozpoznawalny! Najlepiej, połączyć to z inną formą nieruchomości, abyś miał też zyski ALE gracze, w ramach wdzięczności też mogą ci coś odpalić :>
 

_+"The Sims"+_

Dobrze znany
Sierpień 4, 2015
370
54
43
103
Los Santos, San Andreas
Klan
SimGrott
Wydaje mi sie ze wlasciciel hotelu jest bardzooo ciekawym pomyslem. Nie widzialem jeszcze kogos kto by oferowal wynajem pokoi. Dla mnie jest to fajny sposob bo nowi gracze moga kupic pokoj za jakies 100 dolarow od dnia. A np ten ktory kupuje hotel musi kupic wszystkie pokoje (dac przed kazdym pokojem tabliczke ze moze go kupic xd) tez mysle ze to sie powinno podzdzielic troche, nwm jak jest teraz ale wydaje mi sie ze za 3 tys mozna kupic pokoj w hotelu, wille i jakis jednorodzinny co dla mnie jest slabe.
A no i jak jest ten pokoj to np w srodku moze byc wszystko co jest potrzebne lodowka lockery itp itd a tez dobra bylaby tabliczka ktora przestrzegala by przed nieplaceniem czynszu cos w stylu"Nie zaplacisz to dostaniesz bana na ..."
 
 • Lubię to!
Reactions: PrePreEarlyAccess